Čestitka predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba u povodu Dana antifašističke borbe

22.06.2026.
Čestitka predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba u povodu Dana antifašističke borbe

Poštovane Zagrepčanke i Zagrepčani,

Dan antifašističke borbe jedan je od važnih datuma hrvatske povijesti kojim odajemo počast svima koji su, vođeni idealima slobode, jednakosti i ljudskog dostojanstva, ustali protiv fašizma i nacizma, ideologija koje su Europi i svijetu donijele razaranja, patnju i gubitak milijuna života.

Posebno se prisjećamo i 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovici kraj Siska, kada je osnovan Sisački partizanski odred, prvi antifašistički partizanski odred u Hrvatskoj i jedan od prvih u ovom dijelu Europe. Taj je događaj simbol početka organiziranog otpora okupaciji i fašističkom teroru te važan dio šire antifašističke borbe hrvatskog naroda u Drugom svjetskom ratu.

Obilježavajući taj datum, prisjećamo se hrabrosti i žrtve hrvatskih antifašista koji su se suprotstavili nepravdi i svojim djelovanjem dali doprinos pobjedi nad totalitarnim režimima. Njihova borba ostaje trajna opomena da sloboda, demokracija i ljudska prava nisu vrijednosti koje možemo uzimati zdravo za gotovo, već ih moramo svakodnevno čuvati i jačati.

Zagreb je oduvijek bio grad otvorenosti, solidarnosti i otpora svakom obliku netrpeljivosti. Upravo zato na ovaj dan potvrđujemo svoju predanost društvu u kojem se poštuju različitosti, njeguje kultura dijaloga i štiti dostojanstvo svakog čovjeka.
U ime Gradske skupštine Grada Zagreba i svoje osobno, svim sugrađankama i sugrađanima čestitam Dan antifašističke borbe.

Matej Mišić
predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba