POVJERENSTVO ZA RAVNOPRAVNOST SPOLOVA - NACIONALNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

22.09.2023.
POVJERENSTVO ZA RAVNOPRAVNOST SPOLOVA - NACIONALNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

U povodu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, predsjednica i članice Povjerenstva za ravnopravnost spolova položit će cvijeće i zapaliti svijeću ispred Općinskoga građanskog suda u Zagrebu, u znak sjećanja na trostruko ubojstvo žena koje se dogodilo 22. rujna 1999. na Općinskom građanskom sudu, kao i u spomen na sve žene koje su nasilno izgubile život. U 20 godina u Hrvatskoj je ubijeno 400 žena, prošle godine 13, a ove 6.  



Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama podsjetnik je na različite oblike nasilja s kojim se žene suočavaju svakodnevno. Prilika je to i za daljnji rad na senzibiliziranju javnosti, boljoj zaštiti žrtava nasilja, ali i prevenciji nasilja.

U Zagrebu smo odlučni u provedbi politike promicanja ravnopravnosti spolova. Grad Zagreb razvija i podržava lokalni sustav podrške i zaštite žena žrtava nasilja i posebno nasilja u obitelji i posvećuje posebnu pozornost poštivanju ženskih ljudskih prava  i temeljnih sloboda.

Gradska skupština donijela je 26. siječnja 2023. novu Zagrebačku strategiju zaštite od nasilja u obitelji za razdoblje od 2023. do 2025. koja sadrži 6 područja djelovanja i 21 mjeru provedbe. Započet je rad na unapređenju mjera zbrinjavanja i pružanja potpore žrtvama putem stambenog zbrinjavanja i zapošljavanja kako bi se ženama omogućio sigurniji izlazak iz nasilnog okruženja. Posebnu pozornost posvećuje se ženama starije životne dobi koje žive različite oblike nasilja koja vrlo često ne prepoznajemo.  Kampanjom NeVidljive Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Zagreba  želi osnažiti žene starije životne dobi na život bez nasilja.

***

Dana 22. rujna 1999., tijekom brakorazvodne parnice, Mato Oraškić usmrtio je suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec, a teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Oraškić je osuđen na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina, što je ujedno prva presuda s dugotrajnom zatvorskom kaznom u Hrvatskoj od osamostaljenja. U spomen na tragični događaj nezapamćen u novijoj hrvatskoj povijesti, 22. rujna obilježava se kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.