PORUKA PREDSJEDNIKA U POVODU MEĐUNARODNOG DANA BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

24.11.2023.
PORUKA PREDSJEDNIKA U POVODU MEĐUNARODNOG DANA BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama odlukom Ujedinjenih naroda obilježava se u znak sjećanja na 25. studenoga 1960. godine, kad je u Dominikanskoj Republici sestre Patriju, Minervu i Mariju Teresu Mirabal brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.
 
Otada je prošlo više od 60 godina, no nasilje nad ženama - tjelesno, psihičko, spolno ili ekonomsko, i dalje se događa u mnogim zemljama. Najgore je to što je počinitelj često partner, osoba koja bi trebala štititi i podržavati ženu, a ne biti njezin zlostavljač i krvnik.
 
Stoga je glavna poruka u borbi protiv nasilja nad ženama važnost prepoznavanja nasilja i njegova prijavljivanja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode, ali i apsolutna osuda i pokušaj sprečavanja nasilja na bilo koji način. Zbog straha od osude okoline i srama mnoge žene prešute nasilje i ne prijave nasilnika. A trebale bi biti sigurne u svome domu, u bliskim odnosima, na radnom mjestu, slobodno izražavati ideje i osjećaje te se obrazovati i profesionalno razvijati po svom izboru, bez ograničenja stereotipnih rodnih normi.
 
Kao društvo i kao pojedinci težimo uređenom društvu koje se aktivno bori za zaštitu žrtve i odgovarajuće sankcioniranje nasilnika. Ispod svake je razine ljudskog dostojanstva činjenica da žene i danas trpe teror, osjećaju strah od ponavljanja nasilja i boje se poduzeti korake protiv počinitelja, nekad čak uglednog člana zajednice. 
 
Recimo stoga jasno i glasno NE nasilju nad ženama, osudimo nasilnike i nemojmo prestati zauzimati se za sigurnost žena, jer nasilju nije mjesto u civiliziranom društvu, a cijenu nasilja žrtve nerijetko plaćaju životom.
 
Promjenama Kaznenog zakona, povećanjem kazni za sve oblike nasilja nad ženama, održavanjem edukacija i radionica radi ranog prepoznavanja i sankcioniranja nasilnika, kao društvo želimo pridonijeti sankcioniranju nasilja, povećati prava žena u postupku i  time povećati njihovu sigurnost.
 
U Gradu Zagrebu postoje razni oblici podrške žrtvama nasilja, poput savjetovališta, skloništa te stambenog zbrinjavanja i to su programi od velike važnosti. Kao zajednica trebamo još više! Nećemo stati dok primjerenim sredstvima ne iskorijenimo nasilje u svakom obliku i ne obračunamo se s nasilnicima na svim razinama. Jačat ćemo pomoć žrtvama nasilja i snažiti preventivne programe kako bismo osujetili nasilje u začetku.
 
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama skupštinsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova organizira sjednicu o istraživanju problema nasilja nad ženama u sportu u Gradu Zagrebu i predstavlja aplikaciju Safecity, čiji je cilj prikupljanje podataka o spolnom uznemiravanju. Povjerenstvo također traži od Zagrebačkog električnog tramvaja da 25. i 26. studenoga 2023. na displeju u tramvajima i autobusima te na tramvajskim i autobusnim stajalištima emitira poruku „Stop nasilju nad ženama“.
 
Jer Zagreb jest, kao što ga je rezolucijom i proglasila Gradska skupština Grada Zagreba, sigurno mjesto za život svake žene. Od takve politike nećemo odustati. Žene nisu objekt nad kojim će se iživljavati muškarci. Žene nisu manje vrijedne. Nadamo se da su svi davno odustali od tih predrasuda iz prošlosti. Rodna ravnopravnost jedna je od glavnih vrijednosti EU-a, temeljno pravo  i jedno od glavnih načela europskog stupa socijalnih prava. Ona je odraz našeg identiteta, naša vrijednost i naše životno uvjerenje.
 
No, naša je stvarnost važnija od zakona, radionica i predavanja, naše mikrookruženje u kojem svatko od nas treba pokazati da će voditi računa o rodnoj jednakosti, zaštititi prava žena u svim društvenim područjima, zauzeti se za njihovo osnaživanje i pomoć te se boriti protiv nasilja nad njima.

Joško Klisović
predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba