Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama - 22. rujna
21.09.2024.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Republici Hrvatskoj obilježava se od 22. rujna 2004. godine, kada su tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu ubijene sutkinja Ljiljana Hvalec, stranka u postupku Gordana Oraškić i njezina odvjetnica Hajra Prohić. Ubio ih je suprug stranke i teško ozlijedio sudsku službenicu Stanku Cvetković.
Nasilje nad ženama predstavlja ozbiljan društveni problem koji je, na žalost, prisutan u cijelom svijetu. Nema društva koje se nije suočilo s problemom nasilja, stoga ni naša zemlja i grad nisu iznimke.
Iako postoje pomaci u poimanju nasilja, a naročito nasilja u obitelji, prema ženama i djeci, ono je i dalje prisutno. Nasilje nad ženama - tjelesno, psihičko, spolno ili ekonomsko, i dalje se događa. Najgore je to što je počinitelj često ženin partner, osoba koja bi je trebala štititi i podržavati, a ne zlostavljati.
Prepoznati nasilje i prijaviti ga dužnost je svih nas, jer odgovoran je svatko tko zna za nasilje, a ne prijavi ga. Želimo da Grad Zagreb bude i ostane sigurno mjesto za žene. Užasnuli su me natpisi koji su se pojavili nedavno u gradu, a upućuju na agresiju i devijantno ponašanje koje najoštrije osuđujem.
Sigurnost u domu, na poslu, prilikom odlaska u kino, kazalište, na sportsku utakmicu ili liječnički pregled treba biti zajamčena svim ženama i imperativ je kojem težimo kao uređeno društvo koje se aktivno bori za prava žena. Osim toga, žene trebaju moći slobodno izraziti svoje ideje i osjećaje, obrazovati se i razvijati kako žele, a da nisu ograničene zastarjelim stereotipima i rodnim normama.
Jer, rodna ravnopravnost među glavnim je načelima europskog stupa socijalnih prava. Ona je odraz našeg identiteta, naša vrijednost i životno uvjerenje. Gradska skupština Grada Zagreba, na moju osobnu inicijativu, Rezolucijom je proglasila Zagreb sigurnim mjestom za život svake žene i time smo jasno i nedvojbeno manifestirali naš stav. Ne prihvaćamo nasilje niti u jednom obliku, posebice prema nasilju nad ženama i u obitelji.
U Gradu Zagrebu postoje razni oblici podrške žrtvama nasilja, poput savjetovališta, skloništa, autonomnih kuća te stambenog zbrinjavanja, no i dalje radimo na jačanju pomoći žrtvama nasilja te se trudimo prevenirati ga i zaustaviti u korijenu.
Nećemo dopustiti da žene i danas trpe teror, osjećaju strah od ponavljanja djela i boje se poduzeti korake protiv počinitelja, ponekad uglednog člana zajednice. Žene nisu objekt nad kojim će se iživljavati muškarci. Žene nisu manje vrijedne.
Podignimo zato glas protiv nasilja i stanimo u obranu svih onih koji su izloženi bilo kakvom obliku netrpeljivosti, osude, vrijeđanja i nepravde. Kao Grad Zagreb i kao zajednica trebamo biti odlučniji u borbi protiv nasilja, stroži u sankcioniranju, a učinkovitiji u prevenciji te se jače boriti protiv svakog oblika nasilja kako ni jedna žena nikada više ne bi postala žrtva bezumnog čina.
Joško Klisović
predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba